Слайд 2
Місто Одеса розташоване на території Північно-Західного Причорномор'я. Люди селилися тут ще
з часів палеоліту і неоліту. Дві тисячі років тому тут жили скіфи, киммерійці та сармати, а також пращури стародавніх слов'ян. Потім починається епоха античної цивілізації, коли греки, а потім римляни співіснували тут поруч з варварськими племенами аж до IV в. нової ери.
Слайд 3
З IX по XV століття нашої ери тут панують печеніги, половці
і татари. За часів Золотої Орди тут з'являється генуезька факторія Джинестру, яка торгувала з кочівниками. Після розпаду Золотої Орди на узбережжі одеської затоки приходить Перекопська Орда, якої керує Хаджи-бей.
Слайд 4
На короткий час — межа XIV—XV ст. — ці землі переходять
під владу Великого Князівства Литовського, за часів якої виникає поселення Качібей (Коцюбеев, Гаджибей). Перша згадка про цей населений пункт відноситься до 1415 року.
Слайд 5
З приходом турків Джинестр стає Хаджибеєм (1475 рік), а в 1764
році тут виникає фортеця Ені-Дунья, яку під час другої російсько-турецької війни 14 вересня 1789 року бере штурмом загін генерал-майора Йосипа де Рибаса — за участю українських козаків під керівництвом отамана Головатого
Слайд 6
З 1794 року починається спорудження нового порта та міста, яке отримує
грецьке ім'я Одеса.
Згідно рескрипту Катерини ІІ 27 мая 1794 року на місці Хаджибею засновано нове портове місто. 2 вересня цього ж року під керівництвом Дерибаса були закладені перші портові споруди. .
Слайд 7
Ця дата 2 вересня 1794 року і є днем народження міста
Одеси. Місто бурхливо будується за планом, складеним інженером — полковником російської армії Францем Деволаном. Вже до 1803 р. тут проживало 9 тисяч осіб.
Слайд 8
З самого народження Одеса стає «вікном в Європу», головним постачальником українського
зерна в країнах Європи та Передньої Азії. А.Е. Рішельє, Новоросійський губернатор (1803—1814) і градоначальник Одеси, зробив її своєю резиденцією. Це дало поштовх бурхливому розвитку міста.
Слайд 9
За період з 1795 по 1814 рр. населення міста збільшилося в
15 разів і досягло майже 20 тисяч чоловік. До кінця XVIII століття Одеса за чисельністю населення (403 тис.) стає четвертим містом Російської імперії, після Санкт-Петербурга, Москви та Варшави.
Слайд 10
За часів градоначальника Ланжерона Одесі було даровано режим порто-франко, який дозволяє
безмитну торгівлю та зберігання імпортних товарів. Його вміла адміністративна діяльність сприяла процвітанню краю, розвитку зовнішньої торгівлі на півдні Росії і початку пароплавства на Чорному морі.
Слайд 11
Князь Михайло Семенович Воронцов (1823—1854 рр.), Генерал-губернатор Новоросійського краю і Бессарабії,
привертає до Одеси аристократів і багатих людей з усієї Росії.
Слайд 12
У місті бурхливо розвиваються освіта, наука та культура. У 1820 році
виходить перша одеська газета. У 1825 році відкривається археологічний музей. У 1839 році засновано «Одеське товариство історії та старожитностей». Відкриті Рішельєвський ліцей, Інститут шляхетних дівиць, чоловіча та жіноча гімназії, училища, школи, міська публічна бібліотека
Слайд 13
М.С. Воронцов багато в чому визначив особливий соціальний вигляд Одеси, проявивши
турботу до «іновірців», в першу чергу до євреїв. Він звернув увагу на підняття розумового і морального рівня одеських євреїв. Були відкриті єврейські громадські школи для дітей обох статей, головна синагога, молитовні будинки та лікарня.
Слайд 14
У підсумку плани Воронцова вдалися, і в Одесу стала переїжджати австрійська
єврейська інтелігенція і великі негоціанти з солідними капіталами. Вони купують нерухому власність, відкривають торгові дома. Єврейські фірми робили в місті мільйонні обороти.
Слайд 15
За часів генерал-губернатора Одеси графа П.Є. Коцебу (1862—1874 рр.) багато уваги
приділялося благоустрою міста. Проїжджа частина вулиць моститься гранітною бруківкою, замість масляних ліхтарів з'явилися газові,
Слайд 16
був побудований перший у місті водопровід, відкрита перша залізнична лінія Одеса —
паркан, почалося будівництво Херсонської залізниці.
Слайд 17
Були відкриті і почали свою роботу Новоросійський університет і перша міська
казена жіноча Маріїнська гімназія, організовано Одеське товариство витончених мистецтв і відкрита Одеська художня школа.