Содержание
- 2. Сабақтың тақырыбы: Етістік және оның түрлері
- 3. Сабақтың мақсаты: а) Білімділік: оқушыларға етістік,оның мағынасы, оған қойылатын сұрақтар, етістіктің құрамына қарай дара және күрделі,
- 4. III.Сабақтың көрнекілігі: А) семантикалық кесте, таблица, слайд, мәтін, суреттер, сөлемдер, видео. Ә) интерактивтік тақта, компьютер. Б)
- 5. Сабақтың әдіс – тәсілдері: салыстыру, дедуктивтік, анализ-синтез әдісі. Түрі: дәстүрлі, аралас сабақ
- 6. VI.Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Оқушыларға психологиялық дайындық. Оқу үшін талпынар, Білуге тек ұмтылар, Болашақты
- 7. Етістік Жаңа сабақты түсіндіру. Жаңа сабақ тақырыбы:
- 8. Етістік — заттың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөз табы. Етістік не істеді? не қылды? қайтті?
- 9. Етістік құрамына қарай Күрделі Дара Құрамына қарай тек бір ғана етістіктен тұрса , ол дара етістік
- 10. Етістік тұлғасына қарай Туынды Негізгі Дара етістіктер құрылымына қарай түбір етістіктер және жұрнақ арқылы жасалған туынды
- 11. Негізгі етістік - морфологиялық жағынан түбір және жұрнақ деп бөлшектеуге келмейтін түбір етістіктер. Мысалы: аз, ал,
- 12. Етістік мағынасына қарай болымсыз болымды
- 13. Іс - әрекеттің жүзеге асу - аспауына қарай етістік болымды және болымсыз етістік болып екіге бөлінеді.
- 14. Оқушыларға мысалдар ойлату : Негізгі етістік: ... (көр, оқы, жатта) Туынды етістік: ... (адымда, ойла, сана)
- 15. 6.2. Жаңа сабақты бекіту жолдары
- 16. 2.а Карточкамен жекелей жұмыс. (3 оқушыға семантикалық карта таратылып беріледі ). Бұл тапсырманың мақсаты: оқушыларды етістіктерді
- 17. 1. Рухсыздың, қайырсыздың баюы, Бәлкім, ертең ұлтымызға зор қайғы. Жинасаң да әлемнің бар алтынын, Қоршар сені
- 18. 2. Сен жыладың, Бір қатты соққы алдым деп, Бақытсыз болып қалдым деп. Жә, жә, жарар, Өткен
- 19. 2.в Оқулықпен жұмыс . Оқулықты ашып, дәптерге 221-жаттығуды орындау. 221-жаттығу Берілген негізгі түбірлерден туынды етістік жаса:
- 20. 2.г. Тіл дамыту жұмысы. Тапсырмалардың берілудегі мақсаты: шапшаңдылыққа үйрету, есте сақтау қабілеттерін арттыру, қазақ халқының ауызша
- 21. Жұмбақ шешу АЯҒЫ ЖОҚ ЖҮРЕДІ, СЫЛЫҚ – СЫЛЫҚ КҮЛЕДІ. Жауабы: ә) слайдта көрсетілген жұмбақтарға жауап беру.
- 22. С У
- 23. Жұмбақ шешу Сөз үйретсең қайталайды, Өздігінен айта алмайды. Жауабы:
- 24. ТОТЫ ҚҰС
- 25. Жұмбақ шешу Тілдермен жүреді, Уақытты біледі. Жауабы:
- 26. САҒАТ
- 27. б) Ұсынылған видеоны көре отырып, видеода кездескен етістіктерді теріп жазып отыру.
- 29. 6.3 Жаңа сабақты қорытындылау 3. а. Берілген ұяшықтардың бірін таңдап, сұрақтарға жауап беру.
- 30. Морфология 6 1 2 3 4 5 Берілген ұяшықтардың бірін таңдап, сұрақтарға жауап беріңдер:
- 31. 3.б. Жаттығу диктанты. Түрі: терме диктант. Әр түрлі шығармалардан тәрбиелік мәні бар сөйлемдер теріліп алынған. Жазып
- 32. Диктант Ұлттың сақталуына да, жоғалуына да себеп болатын нәрсенің ең қуаттысы – тілі. Сөзі жоғалған жұрттың
- 33. 3.в. Қорытындылау Бағалау Үйге тапсырма: “Сүйемін туған тілімді” эссе жазу. Сабақты даярлаған: Ізбас А. А.
- 35. 1. Етістік, беретін мағынасы, сұрақтары.
- 36. Морфология 6 1 2 3 4 5
- 37. 2. Етістікті зат есім, сан есім, сын есім, есімдікпен тіркестіріп, сөз тіркесін айту.
- 38. Морфология 6 1 2 3 4 5
- 39. 3. Етістіктің мағынасына қарай түрлері. 1-1 мысалдан.
- 40. Морфология 6 1 2 3 4 5
- 41. 4. Етістіктің құрамына қарай жіктелуі.
- 42. Морфология 6 1 2 3 4 5
- 43. Туынды етістіктерге 4 мысал келтіру.
- 44. Морфология 6 1 2 3 4 5
- 45. Болымсыз етістік қандай жолдармен жасалады?
- 47. Скачать презентацию