Отруєння. Види та методи медичної допомоги презентация

Содержание

Слайд 2

ОТРУЄННЯ-ЯВЛЯЄ СОБОЮ ХВОРОБЛИВИЙ СТАН ОРГАНІЗМУ, ВИКЛИКАНИЙ ВПЛИВОМ ТОКСИНУ АБО ОТРУТИ. ОТРУЙНА РЕЧОВИНА МОЖЕ

ПОТРАПИТИ В ОРГАНІЗМ ЧЕРЕЗ РОТ, ЧЕРЕЗ ДИХАЛЬНІ ШЛЯХИ АБО ШКІРУ. ТОКСИНИ І ОТРУТИ МОЖУТЬ МІСТИТИСЯ В ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ, В ПОВІТРІ, В ЗАСОБАХ, З ЯКИМИ КОНТАКТУЄ ЛЮДИНА. ІСНУЄ БЕЗЛІЧ ВИДІВ ОТРУЄНЬ. ВОНИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ МІЖ СОБОЮ ТОКСИЧНИМИ АГЕНТАМИ, ОТРУЙНИМИ РЕЧОВИНАМИ, ШЛЯХАМИ НАДХОДЖЕННЯ В ОРГАНІЗМ, УМОВАМИ І СПОСОБАМИ ВПЛИВУ НА ОРГАНІЗМ. СИМПТОМИ І МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ЗАЛЕЖАТЬ ТАКОЖ ВІД ВИДУ.

Слайд 3

НАЙПОШИРЕНІШІ ВИДИ ОТРУЄНЬ ЗАЛЕЖНО ВІД ПРИЧИНИ, ЩО ВИКЛИКАЛА ОТРУЄННЯ, РОЗРІЗНЯЮТЬ: -ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ -ОТРУЄННЯ МЕДИКАМЕНТАМИ І АЛКОГОЛЕМ -ОТРУЄННЯ

ЧАДНИМ І СВІТИЛЬНИМ ГАЗОМ -ОТРУЄННЯ ОТРУТОХІМІКАТАМИ -ОТРУЄННЯ КИСЛОТАМИ І ЛУГАМИ КЛІНІЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ ПЕРЕДБАЧАЄ ВИДІЛЕННЯ ГОСТРИХ І ХРОНІЧНИХ ОТРУЄНЬ, А ТАКОЖ СТОСУЄТЬСЯ ОЦІНКИ ТЯЖКОСТІ СТАНУ ХВОРОГО (ЛЕГКА, СЕРЕДНЬОЇ ТЯЖКОСТІ, ТЯЖКИЙ І ВКРАЙ ВАЖКИЙ), ЩО З УРАХУВАННЯМ УМОВ ВИНИКНЕННЯ ОТРУЄННЯ (ПОБУТОВЕ, ВИРОБНИЧЕ, МЕДИЧНЕ) І ЙОГО ПРИЧИНИ МАЄ ВЕЛИКЕ ЗНАЧЕННЯ В СУДОВО- МЕДИЧНИХ ВІДНОСИНАХ. 

Слайд 4

У ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ШЛЯХУ НАДХОДЖЕННЯ ОТРУТ В ОРГАНІЗМ РОЗРІЗНЯЮТЬ: -ІНГАЛЯЦІЙНІ (ЧЕРЕЗ ДИХАЛЬНІ ШЛЯХИ), -ПЕРОРАЛЬНІ

(ЧЕРЕЗ РОТ), -ПЕРКУТАННІ (ЧЕРЕЗ ШКІРУ), -ІН'ЄКЦІЙНІ (ПРИ ПАРЕНТЕРАЛЬНОМУ ВВЕДЕННІ) ОТРУЄННЯ. 

Слайд 5

(дратівливі, прижигающие, гемолітичні та ін) і «виборчої токсичності» (нефротоксичні, гепатотоксичні, кардіотоксичні та ін.) 

ПРИ

ХАРАКТЕРИСТИЦІ ОТРУЄНЬ ШИРОКО ВИКОРИСТОВУЮТЬ І ІСНУЮЧІ КЛАСИФІКАЦІЇ ОТРУТ ЗА ПРИНЦИПОМ ЇХ ДІЇ:

Слайд 6

КЛІНІКА ХАРЧОВЕ ОТРУЄННЯ(ПЕРШІ ОЗНАКИ МОЖУТЬ ПРОЯВИТИСЯ ЯК ЧЕРЕЗ 20-30 ХВИЛИН ПІСЛЯ ВЖИВАННЯ ПРОДУКТУ ТАК

І ЧЕРЕЗ 5 АБО НАВІТЬ 10 ГОДИН). СИМПТОМИ: -НУДОТА -БЛЮВАННЯ -ДІАРЕЯ -БОЛІ В ШЛУНКУ ТА КИШЕЧНИКУ -ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ

Слайд 7

ХАРЧОВЕ ОТРУЄННЯ:

Слайд 10

ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ: НАЙБІЛЬШ ОТРУЙНІГРИБИ- МУХОМОР І БЛІДА ПОГАНКА. ОТРУТА БЛІДОЇ ПОГАНКИ І ЙОГО ДІЯ

НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ: ДЛЯ ПРАКТИЧНОГО ЗНАЧЕННЯ ВИДІЛЯЮТЬ ДВІ ГРУПИ ТОКСИНІВ, ЯКІ ПРИСУТНІ В БЛІДІЙ ПОГАНЦІ: • ФАЛЛОІДІН; • І АЛЬФА-АМАНІТІН. ФАЛЛОІДІН МЕНШ ОТРУЙНІ, АЛЕ ДІЮТЬ ШВИДКО І НЕ РУЙНУЮТЬСЯ ПРИ ТЕРМІЧНІЙ ОБРОБЦІ. АМАНІТІН БІЛЬШ ОТРУЙНІ, АЛЕ ТРОХИ ПОВІЛЬНІШЕ ДІЮТЬ. ВСІ ВОНИ НЕ ПЕРЕТРАВЛЮЮТЬСЯ В КИШЕЧНИКУ І В НЕЗМІННОМУ ВИГЛЯДІ НАДХОДЯТЬ У ПЕЧІНКУ, ЯКА ПРИЙМАЄ НА СЕБЕ ОСНОВНИЙ УДАР. ОТРУТИ ВИКЛИКАЮТЬ СИЛЬНИЙ ГАСТРОЕНТЕРИТ, РУЙНУЮТЬ ВНУТРІШНЮ СТРУКТУРУ КЛІТИН ПЕЧІНКИ І ЇЇ ЖИРОВЕ ПЕРЕРОДЖЕННЯ, ПОРУШУЮТЬ ЦІЛІСНІСТЬ КАПІЛЯРІВ КИШЕЧНИКА І ВСІХ ВНУТРІШНІХ ОРГАНІВ. ВИКЛИКАЮТЬ СИЛЬНЕ ЗНИЖЕННЯ РІВНЯ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ, ПОРУШУЮТЬ ЗАГАЛЬНИЙ ОБМІН РЕЧОВИН В ЦІЛОМУ ВПЛИВАЮТЬ НА ЦЕНТРАЛЬНУ НЕРВОВУ СИСТЕМУ.

Слайд 11

ОТРУЄННЯ МУХОМОРАМИ ЩО МІСТИТЬСЯ В МУХОМОРІ ОТРУТА МУСКАРИН ВИКЛИКАЄ РЯД ВАЖКИХ СИМПТОМІВ. ІНКУБАЦІЙНИЙ, ТОБТО

ПРИХОВАНИЙ ПЕРІОД, ТРИВАЄ НАБАГАТО МЕНШЕ ЗА ЧАСОМ, НІЖ ПРИ ОТРУЄННІ БЛІДОЮ ПОГАНКОЮ, – ВІД 0,5 ДО 6 ГОДИН. ГОЛОВНІ ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ: НУДОТА, БЛЮВОТА, ВОДЯНИСТИЙ ПРОНОС, РЯСНЕ ПОТОВИДІЛЕННЯ, СЛИНО-ТА СЛЬОЗОТЕЧА. ДОСИТЬ ШВИДКО З'ЯВЛЯЮТЬСЯ І ОЗНАКИ НЕРВОВО-ПСИХІЧНИХ РОЗЛАДІВ: ЗАПАМОРОЧЕННЯ, НЕЯСНІСТЬ СВІДОМОСТІ, ГАЛЮЦИНАЦІЇ, МАРЕННЯ. ЗІНИЦІ РОЗШИРЕНІ. У ВАЖКИХ ВИПАДКАХ РОЗВИВАЄТЬСЯ КОМАТОЗНИЙ СТАН ІЗ ВТРАТОЮ СВІДОМОСТІ.

Слайд 12

ЛІКУВАТИ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ ВАЖКО, ОСКІЛЬКИ ОТРУТА ШВИДШЕ ЗА ВСЕ ВЖЕ ВСМОКТАВСЯ В КРОВ,

А СПЕЦИФІЧНОГО АНТИДОТУ НЕМАЄ. У СТАЦІОНАРІ ПРОВОДЯТЬ ТАКІ ДІЇ. 1. ПРОМИВАЮТЬ ШЛУНОК, НАВІТЬ ЯКЩО Є БЛЮВАННЯ - ЗАЛИШКИ ГРИБА МОЖУТЬ ЗБЕРІГАТИСЯ В ШЛУНКОВО-КИШКОВОМУ ТРАКТІ ПРОТЯГОМ 20 ГОДИН. 2. АНТИДОТНА ТЕРАПІЯ В ДАНИЙ ЧАС НЕ РОЗРОБЛЕНА. ЗАСТОСОВУЮТЬ БЕНЗИЛ-ПЕНІЦИЛІН, ЯКЩО З МОМЕНТУ ОТРУЄННЯ МИНУЛО НЕ БІЛЬШЕ ТРЬОХ ДІБ, В ДОЗІ ВІД 500 ТИСЯЧ ДО 1 МІЛЬЙОНА ОДИНИЦЬ НА КІЛОГРАМ ВАГИ, ПОДІЛЯЮТЬ НА ШІСТЬ ПРИЙОМІВ. СИЛІБІНІН В ДОБОВІЙ ДОЗІ 30 МГ НА КГ ПРОТЯГОМ 10-12 ДНІВ. Є ПОВІДОМЛЕННЯ, ЩО В ДЕЯКИХ ВИПАДКАХ ЕФЕКТИВНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЛІПОЄВОЇ КИСЛОТИ - ДО 300 МГ НА ДОБУ.   3. БОРОТЬБА З ЗНЕВОДНЕННЯМ: ВНУТРІШНЬОВЕННО ВВОДЯТЬ АЦЕСОЛЬ, TРІСОЛЬ, РОЗЧИН РІНГЕРА, ФІЗІОЛОГІЧНИЙ РОЗЧИН. СТАВЛЯТЬ КРАПЕЛЬНИЦЮ З ГЛЮКОЗОЮ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПЕЧІНКОВОЇ ТКАНИНИ І УСУНЕННЯ ГІПОГЛІКЕМІЇ. ПРИ НЕОБХІДНОСТІ ПРОВОДЯТЬ ЗАПОВНЕННЯ ХЛОРИДІВ - ВНУТРІШНЬОВЕННО АБО ДАЮТЬ ХВОРОМУ ПИТИ СОЛОНУ ВОДУ. 4. ДЛЯ ПРИСКОРЕННЯ ВИВЕДЕННЯ ТОКСИНІВ З ОРГАНІЗМУ ПРОВОДЯТЬ ГЕМОСОРБЦІЮ І ФОРСОВАНИЙ ДІУРЕЗ. 5. ПРИЗНАЧАЮТЬ СЕРЦЕВІ ЗАСОБИ ТА ПРЕПАРАТИ, ТОНІЗУЮЧІ СУДИНОРУХОВИЙ ЦЕНТР. 6. ЗАСТОСОВУЮТЬ ПРОТЕОЛІТИЧНІ ФЕРМЕНТИ (КОНТРИКАЛ, ГОРДОКС) ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ДВЗ СИНДРОМУ (ПІДВИЩЕННЯ ЗГОРТАННЯ КРОВІ).   7. ПЕЧІНКОВА ТЕРАПІЯ: ВІТАМІНИ ГРУПИ B, ЗОКРЕМА, НІКОТИНАМІД І РИБОКСИН. РЕЗУЛЬТАТ ЛІКУВАННЯ В ПЕРШУ ЧЕРГУ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ДОЗИ ПРИЙНЯТОГО ОТРУТИ І ЗАГАЛЬНОГО СТАНУ ОРГАНІЗМУ.  

Слайд 13

ОТРУЄННЯ ХІМІЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ: -ОТРУЄННЯ ЛУГАМИ -ОТРУЄННЯ КИСЛОТАМИ

Слайд 14

НА ВІДМІНУ ВІД КИСЛОТ, КОНЦЕНТРОВАНІ ЛУГИ ДІЮТЬ ГІДРОКСИЛЬНИМИ ГРУПАМИ, КОТРІ ВИКЛИКАЮТЬ ОМИЛЮВАННЯ ЖИРІВ І ГІДРОЛІЗ

БІЛКІВ З УТВОРЕННЯМ ЛУЖНИХ АЛЬБУМІНІВ, ЯКІ РОЗЧИНЯЮТЬСЯ У ВОДІ. ТКАНИНИ НАБРЯКАЮТЬ І ПОМ'ЯКШУЮТЬСЯ ЧЕРЕЗ ТЕ, ЩО ЛУГИ ПРОНИКАЮТЬ ЗНАЧНО ГЛИБШЕ, НІЖ КИСЛОТИ. УРАЖЕНІ ТКАНИНИ НАБУВАЮТЬ СІРУВАТО-БІЛОГО КОЛЬОРУ, А ПІСЛЯ УТВОРЕННЯ ЛУЖНОГО ГЕМАТИНУ - БУРО-КОРИЧНЕВОГО. РЕЗОРБЦІЯ ЛУГІВ ВИКЛИКАЄ ГЛИБОКІ ПОРУШЕННЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН, ЩО ТЯГНЕ РОЗЛАД ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ І СИСТЕМ. В ПЕРШУ ЧЕРГУ - СЕРЦЕВО-СУДИННОЇ. ФОРМАЛІН (40% РОЗЧИН ФОРМАЛЬДЕГІДУ). ШИРОКО РОЗПОВСЮДЖЕНИЙ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ, ПРОМИСЛОВОСТІ І МЕДИЦИНІ. ОТРУЄННЯ БУВАЄ ЯК НЕЩАСНИЙ ВИПАДОК, АБО З МЕТОЮ САМОГУБСТВА. МАЄ РІЗКИЙ СПЕЦИФІЧНИЙ ЗАПАХ. СМЕРТЕЛЬНА ДОЗА 10-30 МЛ. ФОРМАЛІНУ. ФОРМАЛЬДЕГІД ВЕДЕ ДО ШВИДКОГО ЗГОРТАННЯ БІЛКІВ З УТВОРЕННЯМ СТРУПА. КРІМ ВИРАЖЕНОЇ МІСЦЕВОЇ ДІЇ, МАЄ ЩЕ Й ЗАГАЛЬНУ ДІЮ НА ОРГАНІЗМ, І, В ПЕРШУ ЧЕРГУ, НА ЦЕНТРАЛЬНУ НЕРВОВУ СИСТЕМУ, ЩО ВИКЛИКАЄ ЗАДИШКУ, СИНЮШНІСТЬ, СЕРЦЕВУ НЕДОСТАТНІСТЬ. ПЕРША ДОПОМОГА 1) ПРИ ПОПАДАННІ НА ШКІРУ АБО В ОЧІ: ПРОМИВАТИ ВОДОЮ ПРОТЯГОМ 15 ХВ. 2) ПРИ ПОПАДАННІ В ВСЕРЕДИНУ: ТРЕБА ВИПИТИ (НАПОЇТИ) ВОДОЮ АБО МОЛОКОМ ДЛЯ РОЗБАВЛЕННЯ; БЛЮВОТНІ ЗАСОБИ ПРОТИПОКАЗАНІ 3) ГОСПІТАЛІЗАЦІЯ.

Слайд 15

ПРИ ПЕРОРАЛЬНОМУ ВВЕДЕННІ КИСЛОТ І ЛУГІВ ДО ОРГАНІЗМУ НАВКОЛО РОТА НА ГУБАХ ТА

ПІДБОРІДДІ СЛІДИ "ХІМІЧНИХ ОПІКІВ" У ВИГЛЯДІ ПОТЬОКІВ. ЗНАЧНІ ЗМІНИ СПОСТЕРІГАЮТЬСЯ ТАКОЖ ПО ХОДУ СТРАВОХОДУ, В ШЛУНКУ, ДВАНАДЦЯТИПАЛІЙ КИШЦІ. МАЙЖЕ ЗАВЖДИ МАЄ МІСЦЕ ЗНАЧНИЙ НАБРЯК ТКАНИН ГОРТАНІ, КОТРИЙ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ АСФІКСІЮ. СТУПІНЬ НЕКРОЗУ ТКАНИН ПРИ ОТРУЄННІ КИСЛОТАМИ ТА ЛУГАМИ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЇХ КОНЦЕНТРАЦІЇ, РІВНЯ ДИСОЦІАЦІЇ І ТРИВАЛОСТІ КОНТАКТУ. ІЗ ЗБІЛЬШЕННЯМ ВКАЗАНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЗРОСТАЄ І СТУПІНЬ НЕКРОТИЗАЦІЇ.   ОТРУЄННЯ ОКРЕМИМИ ЛУГАМИ НА ВІДМІНУ ВІД КИСЛОТ, СЛІДИ ХІМІЧНОЇ ДІЇ ЛУГІВ НА ШКІРІ НАВКОЛО РОТА І ПО ХОДУ ТРАВНОГО ШЛЯХУ НЕ МАЮТЬ ЧІТКОГО ВІДМЕЖУВАННЯ ВІД НАВКОЛИШНІХ ТКАНИН, ЯКІ ЗНАЧНО НАБРЯКЛІ. СЛИЗОВІ РОТА, ГЛОТКИ СІРУВАТОГО КОЛЬОРУ, НАБРЯКЛІ. АМІАК МОЖЕ ПРОНИКАТИ В ОРГАНІЗМ У ВИГЛЯДІ ГАЗУ АБО НАСИЧЕНОГО 33% ВОДНОГО РОЗЧИНУ (НАШАТИРНИЙ СПИРТ). МАЄ РІЗКИЙ, СПЕЦИФІЧНИЙ ЗАПАХ. АМІАК ДОБРЕ ПРОНИКАЄ ЧЕРЕЗ ТКАНИНИ У КРОВ І, ДОСЯГАЮЧИ МОЗКУ, ПОДРАЗНЮЮЧЕ НА НЬОГО ДІЄ. ПРИ НАДЛИШКУ АМІАКУ В ОРГАНІЗМІ МОЖЕ НАСТАТИ ПАРАЛІЧ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ І СМЕРТЬ ВІД АСФІКСІЇ. НА КРОВ АМІАК СПРАВЛЯЄ ГЕМОЛІЗУЮЧУ ДІЮ І ТЯГНЕ УТВОРЕННЯ ЛУЖНОГО ГЕМАТИНУ. СМЕРТЕЛЬНА ДОЗА 10-20 МЛ. НАСИЧЕНОГО РОЗЧИНУ (33%) АБО 25-50 МЛ. АПТЕЧНОГО (10%) НАШАТИРНОГО СПИРТУ.
Имя файла: Отруєння.-Види-та-методи-медичної-допомоги.pptx
Количество просмотров: 44
Количество скачиваний: 0