Серологічні реакції в діагностиці сифілісу презентация

Содержание

Слайд 2

Для лабораторної діагностики сифілісу застосовуються прямі і непрямі методи.
Прямі методи діагностики виявляють

самого збудника або його генетичний матеріал.
непрямі методи виявляють антитіла до збудника сифілісу в сироватці крові і цереброспінальній рідині

Слайд 3

- мікроскопічного дослідження в темному полі зору;
- імуногістохімічного дослідження з використанням моноклональних

або поліклональних антитіл;
- виявлення специфічної ДНК і РНК збудника молекулярно-біологічними методами з використанням тест- систем

Абсолютним доказом наявності захворювання є виявлення блідої трепонеми в зразках, отриманих з вогнищ уражень, за допомогою:

Слайд 4

Прямі методи використовуються для діагностики ранніх форм захворювання (первинний і вторинний сифіліс) з

клінічними проявами (виразкові елементи), для підтвердження вродженого сифілісу (тканина пуповини, плаценти, органи плоду, відокремлюване слизової оболонки носа, вміст везикул, виділення з поверхні папул) .
Рясна колонізація слизової оболонки рота і прямої кишки непатогенними трепонемами, морфологічно подібними до T. pallidum робить малодостовірними результат мікроскопічного дослідження в темному полі зору в зазначених локалізаціях.рекомендовано використовувати метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР)

Слайд 5

Серологічні методи діагностики,рекомендовані для дослідження сироватки крові. _x0000_

НЕТРЕПОНЕМНІ ТЕСТИ: •Реакція мікропреципітації (РМП) з плазмою і

інактивованої сироваткою або її аналоги: - RPR (Rapid Plasma Reagins) – тест швидких плазмових реагінів, або експрес-тест на реагіни плазми; - VDRL (Venereal Disease Research Laboratory test) – тест дослідницької лабораторії венеричних захворювань;

Слайд 6

- TRUST (Toluidin Red Unheated Serum Test) – тест з толуїдиновим червоним і

непрогрітою сироваткою; - USR (Unheated Serum Reagins) – тест на реагіни з непрогрітій сироваткою.

Слайд 7

Загальна характеристика нетрепонемних тестів:
• застосовується антиген нетрепонемних походження (стандартизований кардіоліпіновий антиген); • позитивними стають

через 1-2 тижні після утворення первинної сифіломи; • мають невисоку чутливість (до 70-90% при ранніх формах сифілісу і до 30% – при пізніх), можуть давати хибнопозитивні результати (3% і більше).

Слайд 8

Переваги нетрепонемних тестів: • низька вартість; • технічна простота виконання; • швидкість отримання результатів.
Показання до застосування

нетрепонемних тестів: • проведення скринінгу населення на сифіліс; • визначення активності перебігу інфекції (визначення титрів антитіл); • контроль ефективності терапії (визначення титрів антитіл).

Слайд 9

ТРЕПОНЕМНІ ТЕСТИ: •ІФА (імуноферментний аналіз)високочутливий і специфічний тест. Чутливість при первинному і вторинному сифілісі

– 98-100%, специфічність – 96-100%. Дає можливість диференційованого і сумарного визначення IgM і ІgG антитіл до збудника сифілісу; •Імуноблотинг є модифікацією ІФА. Чутливість і специфічність – 98- 100%. Може застосовуватися для підтвердження діагнозу, особливо при сумнівних або суперечливих результатах інших трепонемним тестів.

Слайд 10

• Метод ІХЛ (іммунохемілюмінесценціі), що володіє високою чутливістю і специфічністю (98-100%), дає можливість

кількісного визначення рівня антитіл до збудника сифілісу, може бути використаний для підтвердження сифілітичної інфекції та скринінгу. Обмеження застосування: не може бути використаний для контролю ефективності терапії, може давати хибнопозитивний результат.

Слайд 11

• Метод ПШТ (прості швидкі тести біля ліжка хворого, або імунохроматографічні тести) дозволяють проводити

швидке визначення змісту трепонемоспецифіческіх антитіл до збудника сифілісу в зразках сироватки і цільної крові без використання спеціального лабораторного обладнання і застосовуватися при наданні первинної медико-санітарної допомоги, в тому числі за епідеміологічними показаннями. Обмеження застосування: не можуть бути використані для контролю ефективності терапії, можуть давати хибнопозитивний результат.

Слайд 12

• РПГА (реакція пасивної гемаглютинації) – високочутливий і специфічний тест. Чутливість методу при

первинному сифілісі – 76%, при вторинному – 100%, при прихованому – 94-97%, специфічність – 98-100%; • РІФ (реакція імунофлуоресценції, в тому числі в модифікаціях РІФабо РІФ200) – досить чутлива на всіх стадіях сифілісу (чутливість при первинному сифілісі – 70-100%, при вторинному і пізньому – 96-100%), специфічність –94-100%. РІФ застосовується для диференціації прихованих форм сифілісу і хибнопозитивних результатів на сифіліс; _x0000_

Слайд 13

•РІБТ (РІТ) (реакція іммобілізації блідих трепонем) – класичний тест для виявлення специфічних трепонемним антитіл;

чутливість (сумарно за стадіями сифілісу) становить 87,7%; специфічність – 100%. Трудомісткий і складний для постановки тест, що вимагає значних коштів для проведення тестування. Сфера застосування РІБТ звужується, проте вона зберігає свої позиції як «реакція-арбітр» при диференціальної діагностики прихованих форм сифілісу з хибнопозитивними результатами серологічних реакцій на сифіліс.

Слайд 14

Загальна характеристика трепонемним тестів: • застосовується антиген трепонемную походження; • чутливість – 70-100% (в залежності

від виду тесту і стадії сифілісу); • специфічність -–94-100%. РІФ, ІФА, імуноблотинг (ІБ) стають позитивними з 3-го тижня від моменту зараження і раніше, РПГА і РІБТ – з 7-8-й. Переваги трепонемним тестів: висока чутливість і специфічність.

Слайд 15

Покази до застосування трепонемним тестів: • підтвердження позитивних результатів нетрепонемних тестів; • підтвердження в разі

розбіжності результатів скринінгового трепонемного тесту і подальших нетрепонемних тестів, а також скринінгового і підтверджуючого трепонемого тестів; • проведення методами ІФА, РПГА, ІХЛ, ПШТ скринінгу окремих категорій населення на сифіліс (донори, вагітні, хворі офтальмологічних, психоневрологічних, кардіологічних стаціонарів, ВІЛ-інфіковані).

Слайд 16

Хибно позитивні серологічні реакції на сифіліс (ХПР) Хибнопозитивними, або неспецифічні, називають позитивні результати серологічних

реакцій на сифіліс у осіб, які не страждають сифілітичною інфекцією, і не хворіли на сифіліс в минулому._x0000_

ХПР можуть бути обумовлені технічними похибками при виконанні досліджень і особливостями організму. Умовно ХПР поділяють на гострі (<6 місяців) і хронічні (>6місяців).

Слайд 17

Гострі ХПР можуть спостерігатися при вагітності і під час менструації, після вакцинації, після

недавно перенесеного інфаркту міокарда, при багатьох інфекційних захворюваннях (лепра, малярія, респіраторні захворювання, грип, вітряна віспа, вірусний гепатит, ВІЛ- інфекція) і дерматозах; хронічні ХПР – при аутоімунних захворюваннях, системних хворобах сполучної тканини, онкологічних захворюваннях, хронічної патології печінки і жовчовивідних шляхів, при серцево-судинної і ендокринної патології, при захворюваннях крові, при хронічних захворюваннях легенів, при ін'єкційному застосуванні наркотиків, в старечому віці і ін.

Слайд 18

Хибнопозитивні реакції трепонемних і нетрепонемних тестів можуть спостерігатися при ендемічних трепонематозах (фрамбезия, пінта,

беджель)бореліозі, лептоспірозі. Пацієнта з позитивними серологічними реакціями на сифіліс, який прибув з країни з ендемічними трепонематозами, необхідно обстежити на сифіліс і призначити противосифілітичне лікування, якщо воно раніше не проводилося.
Имя файла: Серологічні-реакції-в-діагностиці-сифілісу.pptx
Количество просмотров: 48
Количество скачиваний: 0