Rozliczenie w handlu zagranicznym ( cz.1) презентация

Слайд 2

Dokumenty podstawowe 1. Faktura handlowa – świadczący o tym, że dostawca towaru stawia go do

dyspozycji kupującego zgodnie z ustaleniami zawartymi w kontrakcie. 2. Faktura celna – wymagana w niektótych krajach w celu stosowania ewentualnych taryf preferencyjnych. 3. Dokumenty przewozowe –  różnią się w zależności od środka transportu.

Слайд 3

Weksel - DRAFTS - jest to wierzytelnościowy papier wartościowy o dokładnie określonej, przez

prawo wekslowe, formie. Rozróżniamy dwa rodzaje weksli : trasowany, zwany również tratą, wystawiany przez eksportera, który poleca kupującemu lub jego bankowi zapłatę określonej sumy. weksel własny, który wystawia importer w zamian za otrzymany towar.

Слайд 4

Czek - papier wartościowy o ściśle określonej, przez prawo czekowe, formie.  • Rozróżniamy : czeki

imienne lub na zlecenie oraz czeki na okaziciela.  • Czeki zakreślone dwoma równoległymi liniami oznaczają, ze grupa osób mogących otrzymać zapłatę jest ograniczona.  • Rozróżniamy czeki rozrachunkowe, do rozliczeń bezgotówkowych i gotówkowe.  • Czeki bankierskie, których wystawcą jest bank zwiększają bezpieczeństwo i szybkość transakcji.  • Zwiększone ryzyko handlowe występuje podczas posługiwania się czekami post datowanymi i in blanco.

Слайд 5

Polecenie wypłaty Polecenie wypłaty jest stosowane przy dokonywaniu przedpłaty - CASH IN ADVANCE ,

czy zaliczki oraz przy płatnościach w rachunku otwartym. Polecenie wypłaty jest międzynarodowym przekazem bankowym zlecającym zapłatę wskazanej sumy określonemu w przekazie beneficjantowi. 

Слайд 6

Akredytywa pieniężna Akredytywa pieniężna - LETTER OF CREDIT (L/C) - jest dokumentem, w którym

bank otwierający akredytywę upoważnia inny bank do dokonania wypłaty na rzecz wskazanego w jej treści beneficjanta, do wysokości kwoty i w terminie określonym w akredyty

Слайд 7

Akredytywa dokumentowa Akredytywa dokumentowa D/C znacznie ogranicza ryzyko niezapłacenia za towar przez importera. Praktyka bankowa

posługiwania się tą formą płatności została ujednolicona przez Międzynarodową Izbę Handlową. Ostatnia wersja pochodzi z 1993 roku. 

Слайд 9

Inkaso dokumentowe W inkasie dokumentowym importer zobowiązuje się do uregulowania należności za wysłany przez

eksportera towar w zamian za dokumenty reprezentujące towar. Inkaso dokumentowe nie daje pewności eksporterowi otrzymania należności za towar. Dlatego eksporter powinien dążyć by jego bank sprawował pieczę nad dokumentami i nie było możliwości by importer wszedł w ich posiadanie przed dokonaniem zapłaty. 
Имя файла: Rozliczenie-w-handlu-zagranicznym-(-cz.1).pptx
Количество просмотров: 50
Количество скачиваний: 0